Tegoroczna, piąta już edycja konkursu, wyłoniła spośród najlepszych uczniów klas gastronomicznych Zespołu Szkół Nr 3 w Bochni Mistrza Kulinarnego 2021/2022. 26 maja w finałowym starciu, w jednym z najtrudniejszych zadań kulinarnych, spotkała się szóstka najzdolniejszych młodych kucharzy Ekonomika. Zgodnie z założeniem konkursu Black Box, żaden z uczestników do momentu rozpoczęcia rywalizacji konkursowej nie wiedział, jaki główny surowiec kryła będzie „czarna skrzynka”. Nikt nie mógł wcześniej przygotować receptury i opracować koncepcji potrawy. Autorska kompozycja kulinarna powstawała więc na naszych oczach spontanicznie, od podstaw. W tym roku na warsztat wzięto polędwiczkę wieprzową – surowiec choć popularny to jednak wymagający odpowiedniego podejścia kulinarnego. Ponadto w ocenie jury ważne było również wykorzystanie surowców dodatkowych, które ostatecznie kształtowały smak potrawy i jej aranżację na talerzu. Ocenie podlegała także kreatywność w tworzeniu smaków, jakość pracy oraz technika i estetyka wykonania. Tak naprawdę cała szóstka była zwycięska już na wstępie tego konkursu, ponieważ miała odwagę zmierzyć się z tym wyzwaniem, pokonać stres i odkryć przed jurorami swoje umiejętności, które nie są przecież jeszcze na tym etapie edukacji i praktyki w pełni profesjonalne.
A w gronie jury znaleźli się profesjonaliści w dziedzinie gastronomii. Potrawy oceniali Szefowie Kuchni: Łukasz Grabowski – Sala bankietowa „Allegra” , Paweł Kras - Pałac Goeztów w Brzesku oraz Marcin Socha - Hotel Andels w Krakowie.
Na oczach komisji konkursowej delikatna polędwiczka przeistaczała się w soczyste i aromatyczne dania... Cukinia zamieniała się w makaron, pistacje stawały się egzotyczną panierką…… świeża kolendra i rozmaryn uwodziły swoim ziołowym aromatem… a szparagi, omlet i kalafior rywalizowały o miano najlepszego „towarzystwa” dla głównego surowca… Efekty okazały się wyjątkowe!
Jury w tegorocznej edycji konkursu postanowiło przyznać tytuł i statuetkę Mistrza Kulinarnego 2021/2022 uczennicy pierwszej klasy – Oliwii Ujejskiej, która wykonała „Steka z polędwicy z sosem teriyaki, omletem Tamagoyaki i zielonymi chipsami” . Komisję urzekła jej lekkość poruszania się w kuchni oraz połączenie smaków z różnych kuchni świata. Drugie miejsce przyznano uczennicy trzeciej klasy – Gabrieli Gizie, która wykonała „Nadziewane bułeczki”, zaś trzecie miejsce otrzymał Bartłomiej Krzyszkowski z klasy trzeciej za „Polędwiczki duszone w sosie winnym podane z sałatką z pomidora, gruszki i kolendry w towarzystwie pieczonego kalafiora”. Pozostali uczestnicy konkursu – Wiktoria Banaś, Magdalena Cepak oraz Karol Oleksy otrzymali wyróżnienia za udział w konkursie. Dla wszystkich – bez względu na miejsca i nagrody, było to z pewnością bardzo wartościowe doświadczenie. A takie wydarzenia, odkrywające młode talenty są tylko dowodem na to, że gotowanie nie jest wyłącznie szkolnym obowiązkiem a przede wszystkim realizacją pasji.
Konkursu nie udałoby się zorganizować, gdyby nie hojność i wsparcie tegorocznych sponsorów. Głównym mecenasem konkursu był Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Kołdras”, który sponsorował konkursowe surowce oraz główne nagrody dla uczestników. Konkurs wsparli również: Starostwo Powiatowe w Bochni oraz Rada Rodziców Zespołu Szkół Nr 3. Patronat nad wydarzeniem objęło Stowarzyszenie Małopolskich Kucharzy i Cukierników.
Zwycięzcom składamy serdeczne gratulacje, a wszystkich którzy chcą powalczyć o statuetkę Mistrza zapraszamy na kolejną edycję w przyszłym roku szkolnym.
„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.
Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.