Międzynarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej – 2019-2021

fe_power_poziom_pl-1_rgb.jpg

W Zespole Szkól nr 3 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Bochni zakończyła się realizacja projektu  pt. „ Kompetencje językowe - kluczem do rozwoju nauczyciela” nr 2019-1-PL01-KA101-063233  realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, Międzynarodowa Mobilności kadry edukacji szkolnej.

Projekt realizowany był od 1.11.2019 r. do 30.11.2021 r. Głównym celem projektu było podniesienie kompetencji kluczowych nauczycieli z naciskiem na kompetencje językowe. Realizowane cele były zgodne ze zdiagnozowanymi potrzebami kadry edukacji szkolnej  i zakładały także,  rozwój kompetencji kulturowych i społecznych kadry nauczycielskiej szkoły, zwiększenie szans nauczycieli na nawiązanie kontaktów z innymi szkołami w Europie, w celu inicjowania pomysłów na rozwój zawodowy, kulturowy i społeczny i językowy uczniów oraz inicjowanie pomysłów na realizację wspólnych projektów społecznych, kulturowych i zawodowych.  Zadania realizowane podczas tego projektu, wynikają bezpośrednio z Europejskiego Plany Rozwoju Zespołu Szkół nr 3 w Bochni, który zakłada wiele działań skierowanych na rozwój uczniów i nauczycieli z wykorzystaniem funduszy zewnętrznych.

W całym projekcie wzięło udział 20 nauczycieli. Nauczyciele uczestniczyli w 90 godzinnym kursie języka angielskiego pn. „Język angielski w praktyce szkolnej”. Tematyka kursu wynikała z potrzeb szkoły, wynikających głownie z realizacji wielu zagranicznych staży zawodowych dla uczniów technikum w ramach programu Erasmus+, podczas których nauczyciele pełnią funkcje opiekunów merytorycznych, gdzie znajomość języka angielskiego jest umiejętnością kluczową. Projekt realizowany był  z grecką organizacja szkoleniową  Center For Vocational Training z Larisy, która była odpowiedzialna za zorganizowanie    30 godzinnego szkolenia językowego za granicą. Projekt mimo problemów, związanych z trudną sytuacją epidemiologiczną, udało się zakończyć i zrealizować wszystkie cele zakładane we wniosku konkursowym.  Uczestnicy szkolenia oprócz zajęć językowych, mogli poszerzyć swoje kompetencje kulturowe i społeczne poprzez poznanie zabytków Grecji i poznanie nowych osób, nawiązując nowe kontakty osobiste i branżowe.

Udział kadry w mobilnościach był również impulsem do podejmowania  kolejnych działań międzynarodowych, we współpracy z nauczycielami i placówkami z pozostałych krajów Unii Europejskiej, z wykorzystaniem dostępnych edukacyjnych platform współpracy np. e –Twinning, gdzie każdy z uczestników projektu założył swoje konto, dołączając do międzynarodowej społeczności nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych.

Działania projektowe pozwoliły zdobyć niezbędne doświadczenie do podejmowania kolejnych inicjatyw międzynarodowych, wyszukiwania  partnerów, nawiązywania kontaktów z placówkami, kadrą i uczniami z innych państw m.in. z Włoch, gdzie w roku 2021 r. Szkoła realizowała projekt  z programu Erasmus+ dla 40 uczniów i 4 nauczycieli przedmiotów zawodowych z branży hotelarsko-gastronomiczno-turystycznej i ekonomiczno-administracyjnej.

img_20210915_112518.jpg
img-20210903-wa0003_00000003.jpg