25.04.2009 r. młodzież naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyła w ,,Majówce Filozoficznej Młodych” zorganizowanej na Wyższej Szkole Europejskiej w ramach IX Dni Tischnerowskich w Krakowie. Spotkanie otworzył rektor WSE Jarosław Gowin oraz Ojciec Rodziny Szkół Tischnerowskich Pan Kazimierz Tischner.
Tegoroczny temat ,,Dni Tischnerowskich” to: ,,Lęk i nadzieja”, dlatego tekstem omawianym podczas panelu dyskusyjnego z udziałem trzech filozofów: Michała Bardela, Dobrosława Kota i Adama Workowskiego był esej Ks. prof. Józefa Tischnera pt. ,,Ludzie z kryjówek”. Tekst napisany został przez Księdza Tischnera w związku z ukazaniem się w 1977 r. książki profesora Antoniego Kępińskiego pt. ,,Psychomachie”- lekarza psychiatry i myśliciela, przyjaciela Księdza Józefa Tischnera. Ten symboliczny tytuł ,,Ludzie z kryjówek” oznaczający ludzi zalęknionych, chorych, przeżywających traumę obozu koncentracyjnego, leczonych nowoczesnymi metodami przez dr Kępińskiego, nabrał w czasach ,,Solidarności” nowego znaczenia. Podczas słynnej mszy św. związkowców ,,Solidarności” na Wawelu 18.10.1980 Ks. Tischner mówił: ,,Przeżywamy dziś niezwykłe chwile. Ludzie odrzucają maski z twarzy, wychodzą z kryjówek, ukazują prawdziwe twarze. Spod prochu i zapomnienia wydobywają się na jaw ich sumienia. Jesteśmy dziś tacy, jakimi naprawdę jesteśmy”.
Młodzież naszej szkoły – uczennice z klasy I TEb oraz uczniowie: Izabela Piwowarczyk z klasy II THb, laureatka III miejsca Ogólnopolskiego Konkursu ,,Tischnerowskie Ślady” i Krzysztof Nowakowski z klasy II TEc wzięli udział w warsztatach filozoficznych oraz w dyskusji podczas której na temat ludzkiego lęku i nadziei debatowała ulubiona trójka filozofów wraz z młodziutkimi reprezentantami Rodziny Szkół Tischnerowskich.
A ponieważ myśl Księdza Tischera można przełożyć na rozmaity sposób, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Wałczu przedstawili program słowno-muzyczny ,,Spotkanie to wydarzenie”. Za pomocą nowych środków przekazu: fotografii, gry komputerowej, dźwięku chcieli przekazać, jak ważna jest chwila spotkania z drugim człowiekiem.
Wystąpił również zespół muzyczny z Publicznego Gimnazjum w Trzemeśni oraz Zespół Muzyki Celtyckiej Topaz z ZSZ Nr 3 w Krakowie.
Anna Szewczyk i Agnieszka Różyńska
„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.
Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.