Ekslibris w bibliotece szkolnej

23.04.2006

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, obchodzonego corocznie w dniu 23 kwietnia Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół nr 3 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Bochni zorganizowała w swoim lokalu wystawę ekslibrisów p.t. X Biennale Ekslibrisu Dzieci i Młodzieży Europy. Na całość składało się aż 264 prace  z Polski i 6 innych krajów: Białorusi, Chorwacji, Czech, Estonii, Rosji i Słowacji.  Ich autorami są dzieci i młodzież w wieku 6-19 lat, którzy wzięli udział w konkursie ogłoszonym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Żarach, skąd właśnie wystawa „przywędrowała” do Bochni. Ekslibrisy są wykonane różnymi technikami graficznymi, z których najczęściej stosowane to; linoryt, papieroryt, miękki werniks, sucha igła, akwaforta oraz technika komputerowa. Ekspozycja prezentowała wysoki poziom artystyczny, otwarta była przez dwa dni 25-26 kwietnia i udostępniona młodzieży szkolnej oraz gościom spoza szkoły. „ex libris” oznacza dosłownie – z książek,  z księgozbioru…

 Ekslibris jest to znak własnościowy,

najczęściej graficznie skomponowana karta z napisem

(imię, nazwisko, nazwa instytucji) i symbolem,

wskazującym właściciela książki,

 naklejana zwykle na odwrocie okładki.

Historia powstania ekslibrisów sięga dziejów Starożytnego Egiptu. W Europie zwyczaj znakowania ksiąg datuje się od Średniowiecza. Natomiast najstarsze polskie ekslibrisy pochodzą z XIV wieku. Kompozycja i tematyka ekslibrisów najczęściej jest związana z osobą właściciela księgozbioru. Przedstawia plastyczne cechy jego charakteru, zainteresowania, zawód, profil księgozbioru lub środowisko, w którym żyje.

Logotypy funduszy UE

„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.

Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.