"Ekologia- Sprzątanie Świata Łączy Ludzi"

W dniach 20.09- 22.09.2023 r.  młodzież Zespół Szkół NR 3 w Bochni bardzo aktywnie uczestniczyła w akcji ,,Sprzątanie Świata- Polska 2023” pod hasłem „Sprzątanie Świata Łączy ludzi”. Każdą taką akcje poprzedza krótki wykład o potrzebie ochrony środowiska naturalnego, segregacji śmieci i wykorzystania surowców wtórnych. W dniu akcji uczniowie naszej szkoły, pod opieką wychowawców i nauczycieli, sprzątają wyznaczone w wcześniej  ulice – tereny np: Nowy Świat, Krokowska, Teren Szkoły , Krakowskie Przedmieście, Droga do działek, Lasek Uzbornia, Cmentarz Św.  Rozalii, Czerwieniec , Zalesie Dolne , Zalesie Górne, Gipsowa, Parkowa, Św. Marka, Brodzińskiego, Oracka + Planty, Kolanowska. Wszyscy uczestnicy zwracają szczególną uwagę  na segregację śmieci. Młodzież pracuje w kilkunastoosobowych grupach, które zbierają makulaturę, plastik, szkło i pozostałe odpady do foliowych worków. Tam, gdzie jest to możliwe, likwiduje dzikie wysypiska. Nauczyciele podczas akcji  zwracają szczególna uwagę na bezpieczeństwo uczniów w kontakcie z odpadami i podczas poruszania się po ulicach miasta.

Uczniowie ZS NR 3 popierają tego typu przedsięwzięcia, wszyscy chętnie biorą udział w akcji, gdyż są świadomi zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem środowiska. Wierzą, że swoją proekologiczną postawą wpłyną na zmianę nawyków i przyzwyczajeń lokalnej społeczności. Tego typu akcje  przeprowadzane są sprawnie i w miłej atmosferze. W tym roku widać zmniejszającą się ilość zebranych odpadów, co do roku ubiegłego. Zebrano około 90 worków odpadów, uczestniczy około 60% młodzieży naszej szkoły.

Zdecydowanie musimy zadbać o  czystości tego terenu. Jest on coraz mniej zaśmiecany, ale nadal jest za duża ilość wyrzucanych śmieci tam gdzie ich nie powinno być- dzikie wysypiska. Młodzieży towarzyszył dobry humor i zaangażowanie - Trzymać tak dalej!
Jeśli nie będziemy segregować odpadów, zginiemy pod  wielką stertą śmieci.

Podziękowania dla wszystkich uczestników akcji kieruje koordynator – opiekun SKE- Danuta Tokarczyk, Aneta Zagata