Ekonomik oswaja świat dzikiej przyrody

W dniu 26.10.2023 w naszej szkole mieliśmy przyjemność gościć Panią lek. wet. Marię Kuczkowicz - założycielkę Fundacji "W imieniu tych, co nie mówią". Prelekcja Pani Marii dotyczyła głównie tematyki niedźwiedzi brunatnych. Opowieść o tym gatunku stała się kanwą szerszej opowieści o historii wpływu człowieka na dziką przyrodę, wzajemnych interakcji naszej cywilizacji z dzikimi zwierzętami. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się wielu faktów: m. in. jak zachować się podczas zetknięcia z dzikimi zwierzętami w środowisku naturalnym, jak możemy pomóc w sytuacji spotkania zwierząt, które uległy wypadkowi. Opowieść Pani Marii wynikająca z osobistego doświadczenia, jakiego nabyła ona w czasie swojej pracy zawodowej i licznych wolontariatów, podczas których służyła pomocą, wiedzą weterynaryjną i sercem, wzbudziła wiele emocji i uświadomiła nam, jak bardzo jesteśmy odpowiedzialni za los naszych "braci mniejszych". Jak sama mówi Pani Maria jej wykłady mają za zadanie wzbudzić empatię i "obudzić" ludzi, którzy nie są, lub nie chcą być świadomi tego, jak bardzo wpływamy na dziką przyrodę, jak wiele dzieje się zła, ale też jak wiele może zrobić każde z nas, poprzez świadome działania na rzecz ograniczenia negatywnego wpływu człowieka na świat natury. Pozostaje mieć nadzieję, że nasi uczniowie, szczególnie z klas "weterynaryjnych" pójdą w ślad Pani Marii i zdobytą wiedzę o leczeniu zwierząt, zechcą wykorzystać w równie szczytnych celach. W prelekcji wzięło udział ponad 100 osób z naszej szkoły. Bez wątpienia był to dobrze spędzony czas. Dziękujemy Pani Marii i życzymy Jej aby miała jak najmniej pracy przy ratowaniu poszkodowanych zwierząt, a wszystkich chętnych zapraszamy do odwiedzenia strony Fundacji i wsparcia jej działalności!